Všichni se nejspíš občas ocitneme v bodě, kdy je povinností a stresorů více, než naší kapacity je zvládat. V tomto období jedeme takzvaně na dluh. Jen tu nemluvíme o financích, ale o naší energii. A stejně jako ve financích, je v pořádku a naprosto normální, občas “trošku dlužit”.
Realita je taková, že ne vždy tomu lze předcházet. Někdy se prostě musíme “kousnout” a tím obdobím si projít. To je v pořádku. Ale..
– vědět že tohle období má konec (a kdy)
– vědět že budeme schopni ten náš dluh splácet
– a v ideálním případě splácet i průběžně.. jak?
Starat se o naši kapacitu způsobem, který není příliš invazivní a náročný. Způsobem, který nám bude co nejvíce přirozený a ne příliš časově náročný. Skrz malé návyky a nástroje, které nám pomohou toto období lépe zvládnout a nedostat se do zbytečného extrému, ze kterého se nám bude těžko dostávat. Ta naše cesta stárání se o sebe by přecejen neměla nikdy končit. Jen jsme někdy schopni dělat víc a někdy míň.
V práci nebo doma, drobné věci, které by vás jindy nerozhodily, vás najednou vytáčejí. Může to být kolega, který poslal email bez přílohy, nebo děti nechaly nepořádek v kuchyni – stane se z toho větší problém, než to je.
Když je vaše kapacita nízko, vidíte všechno v černějších barvách. I věci, které vás dřív těšily, najednou vypadají jako další povinnost nebo překážka. Možná váš život dává stále smysl, možná se jen potřebujete “vyspat” (?).
Nemáte chuť vymýšlet nové nápady, řešit problémy, nebo dokonce něco plánovat. Místo toho se soustředíte jen na to, jak nějak přežít další den a možná to večer to pořádně dohnat jídlem, což mě vede k poslednímu typickému bodu
Když toho musíme příliš mnoho, vytváří se velký tlak na “chci”. Chci se večer přejíst. Chci večer shlédnout 3 díly seriálu a jít spát pozdě. Nechce se mi čelit dalšímu dni.
Někdy je potřeba dát tvrdou stopku. Zastavit se alespoň na chvíli a přehodnotit, jak pečujete o svou kapacitu. A ne, nemusíte hned na dovolenou na Bali (i když by to nebylo špatný!). Stačí pár jednoduchých návyků, které můžete zařadit do svého každodenního života. Ideálně takových, které vám osobně dávají smysl a jsou proveditelné třeba už dneska večer (nebuďte “monday person”).
Začněte den tak, jak ho chcete prožít. Ideálně pomalu a zaměřené na vás. Sprcha, krátká mobilita nebo jóga, šálek čaje a pohled z okna. Těchto pár minut vědomého „naladění“ vám dá dobrý základ na celý den. Je to drobnost, ale má obrovský vliv na to, jak se během dne cítíte.
Stačí pár minut venku – před, po nebo během práce. Chůze a čerstvý vzduch dokáží zázraky pro vaši mysl. Studie ukazují, že procházka v přírodě snižuje hladinu stresu a zlepšuje soustředění. A pokud máte kancelář bez přístupu do přírody, vyrazte třeba jen na čerstvý vzduch před budovu. Nebo možná zaparkovat trošku dál od kanceláře?
Najděte si jeden pohyb, který vás baví, a naplánujte si ho nekompromisně do týdne. Nemusíte být fitness maniak, stačí cokoliv, co vám přináší radost – tanec, běh, plavání, nebo klidně tenis s kamarádem. Pohyb je skvělý nástroj, jak uvolnit nahromaděný stres a udržet svou kapacitu dlouhodobě. Navíc je tam přidaná hodnota ze sociální interakce, takže ideálně jít s někým, jehož společnost vás dobíjí.
Mobil stranou a věnujte si pár minut klidu mimo obrazovku. Ať už si jdete ven sednout na lavičku, nebo si dopřejete krátký „power nap“. Tyhle pauzy vám pomohou se odpojit a dobít baterky. Dokonce i 5 minut úplného ticha bez přerušení může mít ohromný dopad na váš den. Najednou, během 5 pracovních dní můžete mít 25 minut absolutního ticha jen pro sebe – malé kroky, šetří roky!
Žít šťastný život, znamená žít šťastné dny. To může být občas příliš velký a nekonkrétní cíl. Co takhle dát si do dne 1 věc, která mi udělá radost? Něco, za čímž se mohu ohlédnout a říct si, že mi to udělalo lepší den? Budeme tak mít menší tlak na “chci” a možná i lepší pocit z celého dne. I to má vliv na naši kapacitu.
Nastavte si konkrétní dobu, kdy se chystáte na spánek. Například 30 minut před spánkem – minimum světla, minimum stresu a uklidňující aktivity. Třeba horká vana nebo sprcha! V téhle době už se k vám nedostane žádná práce. Žádný externí stres. Je to takový boj za vlastní hranice, který zároveň podpoří kvalitu vašeho spánku, což je klíčový prvek v celé této tématice.
Starat se o svou kapacitu není žádný luxus nebo rozmazlování. Je to základ, pokud chcete dlouhodobě fungovat, cítit se dobře, nevyhořet a ideálně být i (po většinu dní) příjemná osoba. Začíná to u malých kroků, které můžete začít dělat už dnes. Uchopitelně, minimalisticky, až nekomfortně pomalu! Možná jen minutu pro sebe každé ráno – nedělám si srandu. To je klíč k začátku, i k udržitelnosti. Taková minuta vytvoří potenciál pro další minutu. No a za tři měsíce, vuala. 🙂
Nenechte perfektní stát v cestě dobrému. Pojďme být neperfektní, ale konzistentní.
Pojďme se dát na první místo, abychom tu mohli být kvalitně pro ostatní věci a lidi, kteří jsou pro nás důležití!
„Měli jsme možnost spolupracovat s Romanem a jeho firmou několikrát. Oceňuji především velkou flexibilitu a možnost trénink nebo školení ušít dle potřeb firmy. Dále velmi dobrou angličtinu, která byla pro naši firmu plnou rodilých mluvčí zásadní. Zmínila bych také velmi dobrou komunikaci a profesionální přístup ve všech ohledech – od organizace až po realizaci.“
Jestli jste se dostali až sem, well-being ve vaší firmě vám není lhostejný. Rádi s vámi probereme, co by šlo pro vaši konkrétní situaci zlepšit. První konzultace je na nás.
meetvitruvio, s.r.o.
Vlněna 5
602 00 Brno střed
IČ: 19453043