Víte, co mají společného tovární dělník z roku 1920 a IT specialista z roku 2024? U obou šlo o to, kolik toho “namakají” na svém stroji. Jen ten stroj se změnil z mechanického na digitální. A možná je čas se zamyslet – jak dnes lépe měřit skutečnou produktivitu? Ať už svou, nebo svého týmu.
Příroda je moudrá učitelka a naše tělo v sobě tuto moudrost nese. Dva základní režimy našeho nervového systému, sympatikus a parasympatikus nám sdělují něco důležitého. Něco, co nám přinese lepší výsledky jak v práci, tak v životě. Ať už se bavíme o výsledku ve smyslu produktu práce, nebo pocitu spokojenosti. Je to jako rytmus života, který v sobě nosíme. Jako nádech a výdech. Nádech přináší energii, aktivitu, růst. Výdech nese klid, obnovu, zpomalení.
Produkt pracovní činnosti typického západního člověka je více a více o službách, kreativitě, řízení, duševním vlastnictví, chápete. Pořád méně a méně o tom, kolik hodin na něčem strávíme. A aby kvalita našich výsledků stála za to, poslouchat naše tělo se nejen vyplatí, ale je to dokonce zásadní.
Skvělý pohled na fungování našeho nervového systému nabízí Dr. Andrew Huberman ve své knize "Balance Your Hormones, Balance Your Life"
Když tento přirozený rytmus ignorujeme, tělo nám to vrátí. Možná ten pocit znáte – sedíte u počítače, píšete emaily, ale myšlenky jsou jako zamrzlé. Není to nutně o tom, že by emaily byly tak složité. Je to naše tělo, které volá po výdechu, aby se znovu s nádechem mohlo pustit do práce. A právě o výdechu je mé dnešní zamyšlení.
💡 Emily Nagoski v „Burnout: The Secret to Unlocking the Stress Cycle“ popisuje, jak chronické potlačování našich přirozených cyklů může vést k vyhoření
💡K. Anders Ericsson v „Peak: Secrets from the New Science of Expertise“ přináší fascinující pohled na optimální délku pracovních bloků
Možná je čas přestat bojovat s přírodou. Přestat se snažit být stroj, který jede na plný výkon od rána do večera. Moderní člověk se stále snadněji dokáže přehřát. Jen jeho kontrolky jsou často přehlušené. Možná je čas začít dýchat.
Představte si, že byste se nadechli do plna a pak se snažili dál nadechovat. Ze všech sil. Zdravé to nebude a dlouho to taky nevydrží. Nakonec vás tělo k výdechu donutí. Nebudete se ale stále cítit příliš v rovnováze. A už zase další nádech a zase držíme. Takto se prostě nedýchá! Nicméně…
Pro lídry to znamená velkou výzvu. Měříte týmu čas, nebo se díváte primárně na hodnotu výsledků? Co když je „méně“ někdy více? Jakou kulturu vytváříte svým příkladem?
💡 Alex Soojung-Kim Pang v knize „Rest: Why You Get More Done When You Work Less“ ukazuje, jak největší inovátoři historie pracovali méně, ale lépe
Pro jednotlivce je cesta jednoduchá, ale ne snadná. Začněte malými kroky. Naslouchejte svému tělu. Experimentujte. Ti nejproduktivnější lidé často nejsou ti, kdo pracují nejdéle. Jsou to ti, kdo pochopili tento rytmus – kdy zrychlit a kdy zpomalit. A že chtít zrychlovat znamená i pravidelně brzdit. A lépe dříve, než-li později.
💡 Barbara Oakley v „Learning How to Learn“ vysvětluje, proč je střídání fokusovaného a difuzního módu klíčové pro produktivitu
A pokud máte pocit, že na takový rytmus nemáte čas – možná je právě to znamení, že ho potřebujete nejvíc. Možná je právě teď čas na výdech. Na novou energii. Na restart. 🌿
I ta nejmenší změna v rytmu může být začátkem velké transformace.
„Měli jsme možnost spolupracovat s Romanem a jeho firmou několikrát. Oceňuji především velkou flexibilitu a možnost trénink nebo školení ušít dle potřeb firmy. Dále velmi dobrou angličtinu, která byla pro naši firmu plnou rodilých mluvčí zásadní. Zmínila bych také velmi dobrou komunikaci a profesionální přístup ve všech ohledech – od organizace až po realizaci.“
Jestli jste se dostali až sem, well-being ve vaší firmě vám není lhostejný. Rádi s vámi probereme, co by šlo pro vaši konkrétní situaci zlepšit. První konzultace je na nás.
meetvitruvio, s.r.o.
Vlněna 5
602 00 Brno střed
IČ: 19453043