Pauzni se. A pokračuj.

Aneb pro rychlost je důležitá kvalita brzd.

Víte, co mají společného tovární dělník z roku 1920 a IT specialista z roku 2024? U obou šlo o to, kolik toho “namakají” na svém stroji. Jen ten stroj se změnil z mechanického na digitální. A možná je čas se zamyslet – jak dnes lépe měřit skutečnou produktivitu? Ať už svou, nebo svého týmu.

Proč je důležité respektovat přirozený rytmus těla při práci

Příroda je moudrá učitelka a naše tělo v sobě tuto moudrost nese. Dva základní režimy našeho nervového systému, sympatikus a parasympatikus nám sdělují něco důležitého. Něco, co nám přinese lepší výsledky jak v práci, tak v životě. Ať už se bavíme o výsledku ve smyslu produktu práce, nebo pocitu spokojenosti. Je to jako rytmus života, který v sobě nosíme. Jako nádech a výdech. Nádech přináší energii, aktivitu, růst. Výdech nese klid, obnovu, zpomalení.

Produkt pracovní činnosti typického západního člověka je více a více o službách, kreativitě, řízení, duševním vlastnictví, chápete. Pořád méně a méně o tom, kolik hodin na něčem strávíme. A aby kvalita našich výsledků stála za to, poslouchat naše tělo se nejen vyplatí, ale je to dokonce zásadní.

Skvělý pohled na fungování našeho nervového systému nabízí Dr. Andrew Huberman ve své knize "Balance Your Hormones, Balance Your Life"

Bloky soustředění a regenerace: Klíč k efektivnímu pracovnímu dni

Když tento přirozený rytmus ignorujeme, tělo nám to vrátí. Možná ten pocit znáte – sedíte u počítače, píšete emaily, ale myšlenky jsou jako zamrzlé. Není to nutně o tom, že by emaily byly tak složité. Je to naše tělo, které volá po výdechu, aby se znovu s nádechem mohlo pustit do práce. A právě o výdechu je mé dnešní zamyšlení.

💡 Emily Nagoski v „Burnout: The Secret to Unlocking the Stress Cycle“ popisuje, jak chronické potlačování našich přirozených cyklů může vést k vyhoření

Pauzy a jejich vliv na výkon v různých profesích

A jak dýchat? Různé profese, různé výzvy, ale stejná potřeba rytmu:

  • Pro znalostní pracovníky je to více o blocích hlubší práce – např. 90 minut v zápřahu soustředění, pak různě dlouhá chvíle pro obnovu. Např. 15, 20, 30 minut.
  • Pro ty ve výrobě může být tato horská dráha dynamičtější – smysluplné zde budou mikropauzy. Jelikož už minuta klidu a zavřených očí má pro regeneraci našich zdrojů význam, dá se s tím pracovat.
  • A lidé ve službách? Ti často musí najít svůj rytmus mezi potřebami druhých. Už jen proto, pokud chtějí udržovat kvalitu služeb.

Jak se vyhnout vyhoření: Důležitost pravidelných přestávek

A jak vydechovat? To hodně záleží na vašem typu práce a dynamice vašeho zatížení. Jsou tu však 2 zásadní univerzální pravidla:

  1. Dělejte něco jiného, než jste dělali v práci. Je vaše práce hodně o komunikaci s lidmi? Dejte si pauzu v tichu. Koukáte hodně do počítače? Tak bez obrazovek. Pracujete někde sami v koutě? Běžte se pobavit s kolegy nebo někomu zavolejte.
  2. Redukujte stimuly. Dnešní standard odpočinku je bohužel často o koukání do telefonu. A víte co? To prostě vyčerpává. Ale nejde jen o telefony. Práce je sama o sobě stimulem. Proto jakákoliv redukce dalších bude přínosná. Méně světla, méně zvuků, méně problémů k řešení pro náš mozek.

💡K. Anders Ericsson v „Peak: Secrets from the New Science of Expertise“ přináší fascinující pohled na optimální délku pracovních bloků

Jak najít rovnováhu mezi pracovním tempem a regenerací

Možná je čas přestat bojovat s přírodou. Přestat se snažit být stroj, který jede na plný výkon od rána do večera. Moderní člověk se stále snadněji dokáže přehřát. Jen jeho kontrolky jsou často přehlušené. Možná je čas začít dýchat.

 

Představte si, že byste se nadechli do plna a pak se snažili dál nadechovat. Ze všech sil. Zdravé to nebude a dlouho to taky nevydrží. Nakonec vás tělo k výdechu donutí. Nebudete se ale stále cítit příliš v rovnováze. A už zase další nádech a zase držíme. Takto se prostě nedýchá! Nicméně…

Jak najít rovnováhu mezi pracovním tempem a regenerací

Pro lídry to znamená velkou výzvu. Měříte týmu čas, nebo se díváte primárně na hodnotu výsledků? Co když je „méně“ někdy více? Jakou kulturu vytváříte svým příkladem?

💡 Alex Soojung-Kim Pang v knize „Rest: Why You Get More Done When You Work Less“ ukazuje, jak největší inovátoři historie pracovali méně, ale lépe

Pro jednotlivce je cesta jednoduchá, ale ne snadná. Začněte malými kroky. Naslouchejte svému tělu. Experimentujte. Ti nejproduktivnější lidé často nejsou ti, kdo pracují nejdéle. Jsou to ti, kdo pochopili tento rytmus – kdy zrychlit a kdy zpomalit. A že chtít zrychlovat znamená i pravidelně brzdit. A lépe dříve, než-li později.

💡 Barbara Oakley v „Learning How to Learn“ vysvětluje, proč je střídání fokusovaného a difuzního módu klíčové pro produktivitu

A pokud máte pocit, že na takový rytmus nemáte čas – možná je právě to znamení, že ho potřebujete nejvíc. Možná je právě teď čas na výdech. Na novou energii. Na restart. 🌿

A pamatujte...

I ta nejmenší změna v rytmu může být začátkem velké transformace.

Čtěte taky

Jak si zachovat zdravý rozum a skutečně si svátky naplno užít? Máme pro vás 4 myšlenky, které vám pomohou zpomalit a najít klid během Vánoc.
Znáte to? Máte v práci pauzu a cítíte, že je potřeba si trochu odpočinout. Třeba si přečíst pár stránek z knížky nebo si jen na pár minut zavřít oči. Prostě vypnout. Ale pak vám hlavou proletí myšlenka.
Znáte to? Máte v práci pauzu a cítíte, že je potřeba si trochu odpočinout. Třeba si přečíst pár stránek z knížky nebo si jen na pár minut zavřít oči. Prostě vypnout. Ale pak vám hlavou proletí myšlenka.